ST VND5E025BKTR-E
VND5E025BKTR-E picture photo
Mfg. Part Number
VND5E025BKTR-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24
Datasheet Download
VND5E025BKTR-E.pdf
Availability of VND5E025BKTR-E
QUANTITY
VND5E025BKTR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VND5E025BKTR-E
Internal Part NumberEIS-VND5E025BKTR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVND5E025BK-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower H-Bridges
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)43A
Rds On (Typ)25 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case24-BSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Supplier Device PackagePowerSSO-24
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VND5E025BKTR-E
Related LinksVND5E02, VND5E025BKTR-E Datasheet, ST Distributor
VND5E025BKTR-E Details Description
Related parts for VND5E025BKTR-E
TVS DIODE 24VWM 55VC 8SO datasheet.pdf
IC OSC CTC 6MHZ 28DIP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 35 50/CD datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 25POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 37POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TERMINATION PUNCH datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 31MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf