ST VND5E160AJTR-E
VND5E160AJTR-E picture photo
Mfg. Part Number
VND5E160AJTR-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SW M0-5 2CH 10A ANLG PWRSSO12
Datasheet Download
VND5E160AJTR-E.pdf
Availability of VND5E160AJTR-E
QUANTITY
VND5E160AJTR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VND5E160AJTR-E
Internal Part NumberEIS-VND5E160AJTR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVND5E160AJ-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower™ M0-5:Smart Power for High Side Switches and Solid State Relays
VIPower H-Bridges
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)7A
Rds On (Typ)160 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case12-LSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device PackagePowerSSO-12™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VND5E160AJTR-E
Related LinksVND5E16, VND5E160AJTR-E Datasheet, ST Distributor
VND5E160AJTR-E Details Description
Related parts for VND5E160AJTR-E
CONN HEADER VERT 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TORQUE DRIVE 3 PHASE datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
COMFORT OUTER SHROUD M-446 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf