ST VNQ5160KTR-E
VNQ5160KTR-E picture photo
Mfg. Part Number
VNQ5160KTR-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DVR HISIDE QUAD POWERSSO24
Datasheet Download
VNQ5160KTR-E.pdf
Availability of VNQ5160KTR-E
QUANTITY
VNQ5160KTR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VNQ5160KTR-E
Internal Part NumberEIS-VNQ5160KTR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVNQ5160K-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower H-Bridges
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs4
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 36 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)3.8A
Rds On (Typ)160 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart, Status Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case24-SOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Supplier Device PackagePowerSSO-24
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VNQ5160KTR-E
Related LinksVNQ516, VNQ5160KTR-E Datasheet, ST Distributor
VNQ5160KTR-E Details Description
Related parts for VNQ5160KTR-E
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 140POS .050" datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS PIP R/A 30GOLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 320MW SOD323 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
UPS INTERNATIONAL SMART TOWER datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf