ST VNQ5E160KTR-E
VNQ5E160KTR-E picture photo
Mfg. Part Number
VNQ5E160KTR-E
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SW M0-5 4CH 10A DGTL PWRSSO24
Datasheet Download
VNQ5E160KTR-E.pdf
Availability of VNQ5E160KTR-E
QUANTITY
VNQ5E160KTR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VNQ5E160KTR-E
Internal Part NumberEIS-VNQ5E160KTR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVNQ5E160K-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower™ M0-5:Smart Power for High Side Switches and Solid State Relays
VIPower H-Bridges
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs4
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)7A
Rds On (Typ)160 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case24-SOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Supplier Device PackagePowerSSO-24™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VNQ5E160KTR-E
Related LinksVNQ5E1, VNQ5E160KTR-E Datasheet, ST Distributor
VNQ5E160KTR-E Details Description
Related parts for VNQ5E160KTR-E
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AUDIO CODER/DECODER 44QFP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 004 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 365W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 6.1A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
DIE SET HV 180-AK 25SQ.MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf