Vishay Semiconductor/Opto Division VO4156H-X016
VO4156H-X016 picture photo
Mfg. Part Number
VO4156H-X016
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP
Datasheet Download
VO4156H-X016.pdf
Availability of VO4156H-X016
QUANTITY
VO4156H-X016 Order Process
Ship out your order
Specifications of VO4156H-X016
Internal Part NumberEIS-VO4156H-X016
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTube
Output TypeTriac
Zero Crossing CircuitYes
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Voltage - Off State600V
Static dV/dt (Min)5kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)2mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)300mA
Current - Hold (Ih)500µA
Turn On Time-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
ApprovalscUL, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VO4156H-X016
Related LinksVO4156, VO4156H-X016 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VO4156H-X016 Details Description
Related parts for VO4156H-X016
RESISTOR KIT 10-1M 1/8W 3050PCS datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER HS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.6A 66 MOHM TH datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP W/ SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN D-SUB STACKED F/M 15POS R/A datasheet.pdf