| Internal Part Number | EIS-VP02658400J0G | |
| Standard Package | 70 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | VP | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 2 | |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal with Board | |
| Current | 65A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 6-20 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Gray | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Contact Material - Plating | - | |
| Clamp Material - Plating | Steel - Zinc Plated | |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated | |
| Torque - Screw | 2.15 Nm (19 Lb-In) | |