Eaton (formerly Cooper Bussmann) VP4-0060-R
VP4-0060-R picture photo
Mfg. Part Number
VP4-0060-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 6 COIL 4.9UH SMD
Datasheet Download
VP4-0060-R.pdf
Availability of VP4-0060-R
QUANTITY
VP4-0060-R Order Process
Ship out your order
Specifications of VP4-0060-R
Internal Part NumberEIS-VP4-0060-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package42
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesVERSA-PAC®
Packaging*
Number of Coils6
Inductance - Connected In Series-
Inductance - Connected In Parallel-
Tolerance-
Current Rating - Parallel-
Current Rating - Series-
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel-
DC Resistance (DCR) - Series-
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case*
Size / Dimension*
Height*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VP4-0060-R
Related LinksVP4-0, VP4-0060-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
VP4-0060-R Details Description
Related parts for VP4-0060-R
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENS 1500PSI 22MM M12-1.0 6G 5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 6-LLP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH RESIDENTIAL DOOR datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURALBE OUTPUT datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 40 CONTACTS datasheet.pdf