Triad Magnetics VPL12-2000
VPL12-2000 picture photo
Mfg. Part Number
VPL12-2000
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR PWR 12.6V 1.98A CHASSIS
Datasheet Download
VPL12-2000.pdf
Availability of VPL12-2000
QUANTITY
VPL12-2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPL12-2000
Internal Part NumberEIS-VPL12-2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPL12-2000
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis Mount: World Series™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)12.6V
Current - Output (Max)1.98A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max25.0 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension53.98mm L x 82.55mm W
Height - Seated (Max)49.22 mm
Voltage - Isolation3500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPL12-2000
Related LinksVPL12, VPL12-2000 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPL12-2000 Details Description
Related parts for VPL12-2000
FIXED IND 220UH 260MA 3.73 OHM datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMM09B/AE09G/AMM09B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2414 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf