Triad Magnetics VPM36-4440
VPM36-4440 picture photo
Mfg. Part Number
VPM36-4440
Brief Description
XFRMR 160VA MED GRADE CHASS MNT
Datasheet Download
VPM36-4440.pdf
Availability of VPM36-4440
QUANTITY
VPM36-4440 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPM36-4440
Internal Part NumberEIS-VPM36-4440
TypeToroidal
Voltage - Primary100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 8.88A, Series 4.44A
Center TapYes
Power - Max160 VA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPM36-4440
Related LinksVPM36, VPM36-4440 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPM36-4440 Details Description
Related parts for VPM36-4440
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 32MBIT 12NS 48FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 5 PORT RJ45 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1A (Flash) Camera Flash 10-DFN (3x3) datasheet.pdf