Triad Magnetics VPP24-1250-B
VPP24-1250-B picture photo
Mfg. Part Number
VPP24-1250-B
Brief Description
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE
Datasheet Download
VPP24-1250-B.pdf
Availability of VPP24-1250-B
QUANTITY
VPP24-1250-B Order Process
Ship out your order
Specifications of VPP24-1250-B
Internal Part NumberEIS-VPP24-1250-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPP24-1250
Standard Package30
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 2.5A, Series 1.25A
Center TapNo
Power - Max30 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max)39.67mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPP24-1250-B
Related LinksVPP24-, VPP24-1250-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPP24-1250-B Details Description
Related parts for VPP24-1250-B
TRANS PNP 40V 0.15A SOT563F datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 210X297MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
M8, 2M RANGE, DARKON, NPN OUT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 44POS datasheet.pdf
OSC MEMS 45.1584MHZ CMOS SMD datasheet.pdf