Cornell Dubilier Electronics VPR372U016L2C
VPR372U016L2C picture photo
Mfg. Part Number
VPR372U016L2C
Brief Description
CAP ALUM 3700UF 16V RADIAL
Datasheet Download
VPR372U016L2C.pdf
Availability of VPR372U016L2C
QUANTITY
VPR372U016L2C Order Process
Ship out your order
Specifications of VPR372U016L2C
Internal Part NumberEIS-VPR372U016L2C
PackagingBulk
Capacitance3700µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.981A
Impedance-
Lead Spacing0.299" (7.60mm)
Size / Dimension0.874" Dia (22.20mm)
Height - Seated (Max)2.126" (54.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPR372U016L2C
Related LinksVPR372, VPR372U016L2C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
VPR372U016L2C Details Description
Related parts for VPR372U016L2C
METAL CLAMP 9/16 X 3/8 datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 20-VSOJ datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A QC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO216 datasheet.pdf