Cornell Dubilier Electronics VPR692U016N2L
VPR692U016N2L picture photo
Mfg. Part Number
VPR692U016N2L
Brief Description
CAP ALUM 6900UF 16V RADIAL
Datasheet Download
VPR692U016N2L.pdf
Availability of VPR692U016N2L
QUANTITY
VPR692U016N2L Order Process
Ship out your order
Specifications of VPR692U016N2L
Internal Part NumberEIS-VPR692U016N2L
PackagingBulk
Capacitance6900µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.105A
Impedance-
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.626" (66.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPR692U016N2L
Related LinksVPR692, VPR692U016N2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
VPR692U016N2L Details Description
Related parts for VPR692U016N2L
IC OPAMP GP 85KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A PNL MT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
IC ENCODER 10-4 LINE 16-SOIC datasheet.pdf
MINIFIT DR RA 94V0 HDR 12 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 3W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
D SUB FEMALE 15P LOW PROFILE PL1 datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf