Triad Magnetics VPS20-8800
VPS20-8800 picture photo
Mfg. Part Number
VPS20-8800
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
VPS20-8800.pdf
Availability of VPS20-8800
QUANTITY
VPS20-8800 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPS20-8800
Internal Part NumberEIS-VPS20-8800
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPS20-8800
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis Mount: World Series™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 17.6A, Series 8.8A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max175 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension79.50mm L x 71.37mm W
Height - Seated (Max)95.25mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPS20-8800
Related LinksVPS20, VPS20-8800 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPS20-8800 Details Description
Related parts for VPS20-8800
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.6V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
NAMEPLATE 16BTN 88AC3113-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
SMA JACK STR BLKHD RG142 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf