Triad Magnetics VPS24-1800
VPS24-1800 picture photo
Mfg. Part Number
VPS24-1800
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
VPS24-1800.pdf
Availability of VPS24-1800
QUANTITY
VPS24-1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPS24-1800
Internal Part NumberEIS-VPS24-1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPS24-1800
Standard Package8
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis Mount: World Series™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 3.6A, Series 1.8A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max43 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension58.67mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max)68.33mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPS24-1800
Related LinksVPS24, VPS24-1800 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPS24-1800 Details Description
Related parts for VPS24-1800
ADM26S/AE26G/X datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SO datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HALF BRIDG 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 14MM datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf