Triad Magnetics VPS36-2200-B
VPS36-2200-B picture photo
Mfg. Part Number
VPS36-2200-B
Brief Description
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
VPS36-2200-B.pdf
Availability of VPS36-2200-B
QUANTITY
VPS36-2200-B Order Process
Ship out your order
Specifications of VPS36-2200-B
Internal Part NumberEIS-VPS36-2200-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPS36-2200
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 4.4A, Series 2.2A
Center TapNo
Power - Max80 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension63.50mm L x 58.67mm W
Height - Seated (Max)76.20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPS36-2200-B
Related LinksVPS36-, VPS36-2200-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPS36-2200-B Details Description
Related parts for VPS36-2200-B
CONN RECEPT CPC 9POS STD SER 1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH W/MUX&REF 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 37.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.04A 170 MOHM datasheet.pdf