FFF VQ04315100J0G
VQ04315100J0G picture photo
Mfg. Part Number
VQ04315100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB RIS CLA PRESS FIT
Datasheet Download
VQ04315100J0G.pdf
Availability of VQ04315100J0G
QUANTITY
VQ04315100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VQ04315100J0G
Internal Part NumberEIS-VQ04315100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package620
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Press-Fit
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VQ04315100J0G
Related LinksVQ0431, VQ04315100J0G Datasheet, FFF Distributor
VQ04315100J0G Details Description
Related parts for VQ04315100J0G
RES SMD 1.65K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 120W datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC P600 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 4000K 80CRI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf