FFF VQ20115100J0G
VQ20115100J0G picture photo
Mfg. Part Number
VQ20115100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RIS CLA PRESS FIT
Datasheet Download
VQ20115100J0G.pdf
Availability of VQ20115100J0G
QUANTITY
VQ20115100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VQ20115100J0G
Internal Part NumberEIS-VQ20115100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Press-Fit
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VQ20115100J0G
Related LinksVQ2011, VQ20115100J0G Datasheet, FFF Distributor
VQ20115100J0G Details Description
Related parts for VQ20115100J0G
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 60A TO247 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
D4SL-4RDA-D4N datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf