FFF VQ22115100J0G
VQ22115100J0G picture photo
Mfg. Part Number
VQ22115100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RIS CLA PRESS FIT
Datasheet Download
VQ22115100J0G.pdf
Availability of VQ22115100J0G
QUANTITY
VQ22115100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VQ22115100J0G
Internal Part NumberEIS-VQ22115100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Press-Fit
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VQ22115100J0G
Related LinksVQ2211, VQ22115100J0G Datasheet, FFF Distributor
VQ22115100J0G Details Description
Related parts for VQ22115100J0G
RES SMD 14 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 5M 18/3 PVC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X6S 0805 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 2A CSP datasheet.pdf