CUI Inc. VQE50W-Q48-S15
VQE50W-Q48-S15 picture photo
Mfg. Part Number
VQE50W-Q48-S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V 3.33A 50W
Datasheet Download
VQE50W-Q48-S15.pdf
Availability of VQE50W-Q48-S15
QUANTITY
VQE50W-Q48-S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of VQE50W-Q48-S15
Internal Part NumberEIS-VQE50W-Q48-S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVQE50W Series Cert of Compliance
3D ModelVQE50W-Q48-S15
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVQE50W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VQE50W-Q48-S15
Related LinksVQE50W-, VQE50W-Q48-S15 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VQE50W-Q48-S15 Details Description
Related parts for VQE50W-Q48-S15
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP DIFF GRN PC MNT datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3.5MM 6.3" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 3W DO214AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf