Vishay/BCcomponents VR25000001005FA100
VR25000001005FA100 picture photo
Mfg. Part Number
VR25000001005FA100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
VR25000001005FA100.pdf
Availability of VR25000001005FA100
QUANTITY
VR25000001005FA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR25000001005FA100
Internal Part NumberEIS-VR25000001005FA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR25000001005FA100
Related LinksVR2500000, VR25000001005FA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR25000001005FA100 Details Description
Related parts for VR25000001005FA100
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20H/AE20M/X datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT R-R QUAD 16SSOP datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 28V YELLOW datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
4-COND. 6-PIN W/50 FT CABLE datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 25MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 7PPM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CHISEL LONG 60 DEGREE 1.78MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf