Vishay/BCcomponents VR25000006804JA500
VR25000006804JA500 picture photo
Mfg. Part Number
VR25000006804JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8M OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
VR25000006804JA500.pdf
Availability of VR25000006804JA500
QUANTITY
VR25000006804JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR25000006804JA500
Internal Part NumberEIS-VR25000006804JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR25000006804JA500
Related LinksVR2500000, VR25000006804JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR25000006804JA500 Details Description
Related parts for VR25000006804JA500
IC OPAMP PGA 32MHZ 10DFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 10.75X8.88" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
TPUTTY 502 FG2 060 18" X 18" datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf