Vishay/BCcomponents VR25000007503FA100
VR25000007503FA100 picture photo
Mfg. Part Number
VR25000007503FA100
Brief Description
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
VR25000007503FA100.pdf
Availability of VR25000007503FA100
QUANTITY
VR25000007503FA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR25000007503FA100
Internal Part NumberEIS-VR25000007503FA100
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR25000007503FA100
Related LinksVR2500000, VR25000007503FA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR25000007503FA100 Details Description
Related parts for VR25000007503FA100
IC MCU 8BIT 7KB EPROM 40CDIP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN SM AD LGY(6=6') datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT BRN datasheet.pdf
CONN HDR 47POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 15.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf