Vishay/BCcomponents VR68000004304JAC00
VR68000004304JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
VR68000004304JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.3M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
VR68000004304JAC00.pdf
Availability of VR68000004304JAC00
QUANTITY
VR68000004304JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR68000004304JAC00
Internal Part NumberEIS-VR68000004304JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVR68
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.3M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR68000004304JAC00
Related LinksVR6800000, VR68000004304JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR68000004304JAC00 Details Description
Related parts for VR68000004304JAC00
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE BARB TY 18LB 6.1" datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MPU LV 1.60V 100MS SOT143-4 datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf