Vishay/BCcomponents VR68000006805JAC00
VR68000006805JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
VR68000006805JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
VR68000006805JAC00.pdf
Availability of VR68000006805JAC00
QUANTITY
VR68000006805JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR68000006805JAC00
Internal Part NumberEIS-VR68000006805JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVR68
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR68000006805JAC00
Related LinksVR6800000, VR68000006805JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR68000006805JAC00 Details Description
Related parts for VR68000006805JAC00
LAMP T1.25 TELE SLIDE 24V .05A datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 120NS 56TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.5A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
MOSFET 2N/2P-CH 40V 8-SOIC datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 31 AWG 100 FT BK datasheet.pdf
RES 59 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf