Vishay/BCcomponents VR68000007503JAC00
VR68000007503JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
VR68000007503JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
VR68000007503JAC00.pdf
Availability of VR68000007503JAC00
QUANTITY
VR68000007503JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR68000007503JAC00
Internal Part NumberEIS-VR68000007503JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVR68
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR68000007503JAC00
Related LinksVR6800000, VR68000007503JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR68000007503JAC00 Details Description
Related parts for VR68000007503JAC00
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf