Bel Fuse Inc. VRAE-10E1A0G
VRAE-10E1A0G picture photo
Mfg. Part Number
VRAE-10E1A0G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC .59-5.1V ADJ 10A VRT
Datasheet Download
VRAE-10E1A0G.pdf
Availability of VRAE-10E1A0G
QUANTITY
VRAE-10E1A0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VRAE-10E1A0G
Internal Part NumberEIS-VRAE-10E1A0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNon-Isolated POL DC/DC Converters
Standard Package98
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVRAE
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)13.8V
Voltage - Output 10.59 ~ 5.1 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-SIP Module
Size / Dimension0.41" L x 0.32" W x 0.65" H (10.4mm x 8.1mm x 16.5mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRAE-10E1A0G
Related LinksVRAE-1, VRAE-10E1A0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
VRAE-10E1A0G Details Description
Related parts for VRAE-10E1A0G
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP INT SZ 24 M24 datasheet.pdf
50POS DIE CAST TOP ENTRY datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9V 111MA OUT datasheet.pdf