Bel Fuse Inc. VRAH-03E3300
VRAH-03E3300 picture photo
Mfg. Part Number
VRAH-03E3300
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3A 4.5-13.2VDC
Datasheet Download
VRAH-03E3300.pdf
Availability of VRAH-03E3300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VRAH-03E3300 Order Process
Ship out your order
Specifications of VRAH-03E3300
Internal Part NumberEIS-VRAH-03E3300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesxRAH-03Exx0
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-SIP Module
Size / Dimension0.70" L x 0.31" W x 0.65" H (17.8mm x 7.9mm x 16.5mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max9.9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRAH-03E3300
Related LinksVRAH-0, VRAH-03E3300 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
VRAH-03E3300 Details Description
Related parts for VRAH-03E3300
IC BATT CHRG CNTRLR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT UNI SOT89 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONN GROUNDING CLIP 18-14AWG datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.5 WTB WAFER ASSY RADIAL TP datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf