Bel Fuse Inc. VRAH-10J1500
VRAH-10J1500 picture photo
Mfg. Part Number
VRAH-10J1500
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10A 2.5V 1.5V OUT
Datasheet Download
VRAH-10J1500.pdf
Availability of VRAH-10J1500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VRAH-10J1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of VRAH-10J1500
Internal Part NumberEIS-VRAH-10J1500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesxRAH-10J
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.25V
Voltage - Input (Max)2.75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-SIP Module
Size / Dimension0.70" L x 0.31" W x 0.65" H (17.8mm x 7.9mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRAH-10J1500
Related LinksVRAH-1, VRAH-10J1500 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
VRAH-10J1500 Details Description
Related parts for VRAH-10J1500
RES SMD 6.04M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC CONV DC-DC 12V .625A 15W PCB datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 12AWG BLU/YLW datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 10LFCSP datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208CQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf