Apex Microtechnology VRE100MA
VRE100MA picture photo
Mfg. Part Number
VRE100MA
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 10V 14CDIP
Datasheet Download
VRE100MA.pdf
Availability of VRE100MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VRE100MA Order Process
Ship out your order
Specifications of VRE100MA
Internal Part NumberEIS-VRE100MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.02%
Temperature Coefficient1ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input13.5 V ~ 22 V
Current - Supply7mA
Current - Cathode-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-CDIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-CDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRE100MA
Related LinksVRE1, VRE100MA Datasheet, Apex Microtechnology Distributor
VRE100MA Details Description
Related parts for VRE100MA
LED 7-SEG 14.2MM CA RED RHD datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW QC 1.5MM PNL MNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 500' datasheet.pdf
GUIDE BUSHING datasheet.pdf
CARD GUIDE BUTTON 0.8X0.724" BLK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22K OHM 5% 12W datasheet.pdf