ITT Cannon, LLC VRPC-12P-20
VRPC-12P-20 picture photo
Mfg. Part Number
VRPC-12P-20
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT HOUSING 12POS PNL MT
Datasheet Download
VRPC-12P-20.pdf
Availability of VRPC-12P-20
QUANTITY
VRPC-12P-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VRPC-12P-20
Internal Part NumberEIS-VRPC-12P-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductITT VRPC Rectangular Plastic Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesVRPC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeMale Pin
Number of Positions12
Pitch0.236" (6.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing-
Mounting TypePanel Mount
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLocking Ramp
Color-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRPC-12P-20
Related LinksVRPC-, VRPC-12P-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
VRPC-12P-20 Details Description
Related parts for VRPC-12P-20
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
IC AMP RF N-CH 30V 10MA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17.5A 8MLP datasheet.pdf
CHROMALIT ELLIPSE LHT SRCE BULB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf