Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-100BGQ100
VS-100BGQ100 picture photo
Mfg. Part Number
VS-100BGQ100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 100A POWIRTA
Datasheet Download
VS-100BGQ100.pdf
Availability of VS-100BGQ100
QUANTITY
VS-100BGQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-100BGQ100
Internal Part NumberEIS-VS-100BGQ100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.04V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CasePowerTab™, PowIRtab™
Supplier Device PackagePowIRtab™
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-100BGQ100
Related LinksVS-100, VS-100BGQ100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-100BGQ100 Details Description
Related parts for VS-100BGQ100
GDT 150V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3 datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 1A 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf