Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-100BGQ100HF4
VS-100BGQ100HF4 picture photo
Mfg. Part Number
VS-100BGQ100HF4
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100A POWERTAB
Datasheet Download
VS-100BGQ100HF4.pdf
Availability of VS-100BGQ100HF4
QUANTITY
VS-100BGQ100HF4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-100BGQ100HF4
Internal Part NumberEIS-VS-100BGQ100HF4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.4mA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CasePowerTab®
Supplier Device PackagePowerTab®
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-100BGQ100HF4
Related LinksVS-100B, VS-100BGQ100HF4 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-100BGQ100HF4 Details Description
Related parts for VS-100BGQ100HF4
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 36PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf