Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETF10STRL-M3
VS-10ETF10STRL-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETF10STRL-M3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE
Datasheet Download
VS-10ETF10STRL-M3.pdf
Availability of VS-10ETF10STRL-M3
QUANTITY
VS-10ETF10STRL-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETF10STRL-M3
Internal Part NumberEIS-VS-10ETF10STRL-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C