Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETF12-M3
VS-10ETF12-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETF12-M3
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220AC
Datasheet Download
VS-10ETF12-M3.pdf
Availability of VS-10ETF12-M3
QUANTITY
VS-10ETF12-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETF12-M3
Internal Part NumberEIS-VS-10ETF12-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10ETF12-M3
Related LinksVS-10E, VS-10ETF12-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10ETF12-M3 Details Description
Related parts for VS-10ETF12-M3
RM 12 REC. 5 POS. W/PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 40POS datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 5.0V 32-SOJ datasheet.pdf
Connector Header 35 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf