Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETF12STRLPBF
VS-10ETF12STRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETF12STRLPBF
Brief Description
DIODE RECT 1200V 10A D2PAK
Datasheet Download
VS-10ETF12STRLPBF.pdf
Availability of VS-10ETF12STRLPBF
QUANTITY
VS-10ETF12STRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETF12STRLPBF
Internal Part NumberEIS-VS-10ETF12STRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10ETF12STRLPBF
Related LinksVS-10ETF, VS-10ETF12STRLPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10ETF12STRLPBF Details Description
Related parts for VS-10ETF12STRLPBF
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 15W STER D 48HVQFN datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 132POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 8A TO220F datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf