Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETS08PBF
VS-10ETS08PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETS08PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 10A TO220AC
Datasheet Download
VS-10ETS08PBF.pdf
Availability of VS-10ETS08PBF
QUANTITY
VS-10ETS08PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETS08PBF
Internal Part NumberEIS-VS-10ETS08PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-005-2014-Rev-0 03/Mar/2014
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10ETS08PBF
Related LinksVS-10E, VS-10ETS08PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10ETS08PBF Details Description
Related parts for VS-10ETS08PBF
OSC XO 27.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW UNIPOLAR SC59 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 300 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
IC MCU 32K FLASH 2K 48QFN datasheet.pdf
3/16 INCH HST BLK LG 1000' SPOOL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 63V SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 40X40X17.5MM datasheet.pdf
RES 39K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf