Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10MQ060HM3/5AT
VS-10MQ060HM3/5AT picture photo
Mfg. Part Number
VS-10MQ060HM3/5AT
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AC
Datasheet Download
VS-10MQ060HM3/5AT.pdf
Availability of VS-10MQ060HM3/5AT
QUANTITY
VS-10MQ060HM3/5AT Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10MQ060HM3/5AT
Internal Part NumberEIS-VS-10MQ060HM3/5AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F31pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10MQ060HM3/5AT
Related LinksVS-10MQ0, VS-10MQ060HM3/5AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10MQ060HM3/5AT Details Description
Related parts for VS-10MQ060HM3/5AT
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
RES TEMP SENS 68 OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS MALE SLD PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
MINI CERTI-LOK III+ datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO216 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 2.5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf