Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10MQ060NPBF
VS-10MQ060NPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10MQ060NPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2.1A SMA
Datasheet Download
VS-10MQ060NPBF.pdf
Availability of VS-10MQ060NPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-10MQ060NPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10MQ060NPBF
Internal Part NumberEIS-VS-10MQ060NPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSurface Mount Schottky Devices 14/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)2.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If710mV @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10MQ060NPBF
Related LinksVS-10MQ, VS-10MQ060NPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10MQ060NPBF Details Description
Related parts for VS-10MQ060NPBF
IC OPAMP GP 190KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO VM 16QSOP datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf