Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10RIA40
VS-10RIA40 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10RIA40
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 400V 10A TO-48
Datasheet Download
VS-10RIA40.pdf
Availability of VS-10RIA40
QUANTITY
VS-10RIA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10RIA40
Internal Part NumberEIS-VS-10RIA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-006-2014-Rev-0 03/Mar/2014
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)60mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.75V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Current - Hold (Ih) (Max)130mA
Current - Off State (Max)10mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)225A, 240A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-65°C ~ 125°C