Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10TQ035-N3
VS-10TQ035-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10TQ035-N3
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO-220AC
Datasheet Download
VS-10TQ035-N3.pdf
Availability of VS-10TQ035-N3
QUANTITY
VS-10TQ035-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10TQ035-N3
Internal Part NumberEIS-VS-10TQ035-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F900pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10TQ035-N3
Related LinksVS-10T, VS-10TQ035-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10TQ035-N3 Details Description
Related parts for VS-10TQ035-N3
THERM PAD TO-3 4LEAD .006" K10 datasheet.pdf
IC MUX 2:1 DIFF PREC HS 16-MLF datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 25V SCREW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 6POS datasheet.pdf
IC BIAS PWR SUPP FOR LCD 56VQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf