Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10TQ040-N3
VS-10TQ040-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10TQ040-N3
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO-220AC
Datasheet Download
VS-10TQ040-N3.pdf
Availability of VS-10TQ040-N3
QUANTITY
VS-10TQ040-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10TQ040-N3
Internal Part NumberEIS-VS-10TQ040-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F900pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10TQ040-N3
Related LinksVS-10T, VS-10TQ040-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10TQ040-N3 Details Description
Related parts for VS-10TQ040-N3
HEAT SHRINK KYNAR 1/16" X 4' datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 23POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf