Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10TQ045STRLPBF
VS-10TQ045STRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10TQ045STRLPBF
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK
Datasheet Download
VS-10TQ045STRLPBF.pdf
Availability of VS-10TQ045STRLPBF
QUANTITY
VS-10TQ045STRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10TQ045STRLPBF
Internal Part NumberEIS-VS-10TQ045STRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 35V
Capacitance @ Vr, F900pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10TQ045STRLPBF
Related LinksVS-10TQ0, VS-10TQ045STRLPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10TQ045STRLPBF Details Description
Related parts for VS-10TQ045STRLPBF
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 700MA 400 MOHM datasheet.pdf
REMOTE ANTENNA KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IR CON 16(20-24) PIN CRIMP SIL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf