Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10WQ045FNTRRPBF
VS-10WQ045FNTRRPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10WQ045FNTRRPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK
Datasheet Download
VS-10WQ045FNTRRPBF.pdf
Availability of VS-10WQ045FNTRRPBF
QUANTITY
VS-10WQ045FNTRRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10WQ045FNTRRPBF
Internal Part NumberEIS-VS-10WQ045FNTRRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 45V
Capacitance @ Vr, F760pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10WQ045FNTRRPBF
VS-10WQ045FNTRRPBF Details Description
Related parts for VS-10WQ045FNTRRPBF
SOLENOID OPEN 1/2" CONT 24VDC datasheet.pdf
CONN RCPT HDI 75POS 3ROW RT ANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
IC VCXO/FEMTOCLK 1LVDS 32-VFQFPN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
SL VERT SMT HDR 15 SAU 11 CKT datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
3300UF 63V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf