Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10WT10FN
VS-10WT10FN picture photo
Mfg. Part Number
VS-10WT10FN
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A DPAK
Datasheet Download
VS-10WT10FN.pdf
Availability of VS-10WT10FN
QUANTITY
VS-10WT10FN Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10WT10FN
Internal Part NumberEIS-VS-10WT10FN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10WT10FN
Related LinksVS-10, VS-10WT10FN Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10WT10FN Details Description
Related parts for VS-10WT10FN
56MH V SERIES LINE FILTER datasheet.pdf
BUSHING 1.062" NYLON BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.6A 28.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SNT-4A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 475 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
ULTRAFIT CONN HDR 02CKT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf