Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-110RKI120
VS-110RKI120 picture photo
Mfg. Part Number
VS-110RKI120
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 200V 110A TO-94
Datasheet Download
VS-110RKI120.pdf
Availability of VS-110RKI120
QUANTITY
VS-110RKI120 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-110RKI120
Internal Part NumberEIS-VS-110RKI120
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)120mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.57V
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)172A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2080A, 2180A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 140°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AC, TO-94-4, Stud
Supplier Device PackageTO-209AC (TO-94)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-110RKI120
Related LinksVS-110, VS-110RKI120 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-110RKI120 Details Description
Related parts for VS-110RKI120
CONN HEADER VERT .100 9POS TIN datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 55.1VWM 98VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
PANEL INNER 27X9" WHITE datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
KIT DEMO SI4012 DISPL 915MHZ RX datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 37 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2W datasheet.pdf