Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-110RKI120MPBF
VS-110RKI120MPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-110RKI120MPBF
Brief Description
THYRISTOR 110A TO-94 TO-209AC
Datasheet Download
VS-110RKI120MPBF.pdf
Availability of VS-110RKI120MPBF
QUANTITY
VS-110RKI120MPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-110RKI120MPBF
Internal Part NumberEIS-VS-110RKI120MPBF
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)120mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.57V
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)172A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2080A, 2180A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 140°C
Mounting TypeStud Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-110RKI120MPBF
Related LinksVS-110RK, VS-110RKI120MPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-110RKI120MPBF Details Description
Related parts for VS-110RKI120MPBF
TOOL UNIVERSAL PISTOL GRIP datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
INSERT MALE 8POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
LATCH, LOCKING, CHAMP-LOK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INWOBBLE PLASTIC ROD SPDT datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf