Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-110RKI120PBF
VS-110RKI120PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-110RKI120PBF
Brief Description
SCR 1200V 172A TO-94 TO-209AC
Datasheet Download
VS-110RKI120PBF.pdf
Availability of VS-110RKI120PBF
QUANTITY
VS-110RKI120PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-110RKI120PBF
Internal Part NumberEIS-VS-110RKI120PBF
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)120mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.57V
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)172A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1750A, 1830A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-110RKI120PBF
Related LinksVS-110R, VS-110RKI120PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-110RKI120PBF Details Description
Related parts for VS-110RKI120PBF
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 25 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
TIE CBL DBL EH WR BLK 19.2" datasheet.pdf