Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-110RKI40
VS-110RKI40 picture photo
Mfg. Part Number
VS-110RKI40
Brief Description
SCR 400V 110A TO-94
Datasheet Download
VS-110RKI40.pdf
Availability of VS-110RKI40
QUANTITY
VS-110RKI40 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-110RKI40
Internal Part NumberEIS-VS-110RKI40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
PCN Assembly/OriginDD-006-2014-Rev-0 03/Mar/2014
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)120mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.57V
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)172A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2080A, 2180A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 140°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-110RKI40
Related LinksVS-11, VS-110RKI40 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-110RKI40 Details Description
Related parts for VS-110RKI40
CAP CER 1200PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
TFLEX 3110,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
3 LIC CXONEV4 UPGD CD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 19MM datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 30/60 MC datasheet.pdf
RES 750 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf