Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-110RKI40M
VS-110RKI40M picture photo
Mfg. Part Number
VS-110RKI40M
Brief Description
THYRISTOR 110A TO-94 TO-209AC
Datasheet Download
VS-110RKI40M.pdf
Availability of VS-110RKI40M
QUANTITY
VS-110RKI40M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-110RKI40M
Internal Part NumberEIS-VS-110RKI40M
PackagingBulk
Voltage - Off State-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)-
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Voltage - On State (Vtm) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Off State (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-110RKI40M
Related LinksVS-110, VS-110RKI40M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-110RKI40M Details Description
Related parts for VS-110RKI40M
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 65W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO252 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf