Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-11DQ04
VS-11DQ04 picture photo
Mfg. Part Number
VS-11DQ04
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1.1A DO204AL
Datasheet Download
VS-11DQ04.pdf
Availability of VS-11DQ04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-11DQ04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-11DQ04
Internal Part NumberEIS-VS-11DQ04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-11DQ04
Related LinksVS-1, VS-11DQ04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-11DQ04 Details Description
Related parts for VS-11DQ04
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TRANSCEIVER USB SGL 16-QFN datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8DIP datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
FAN GUARD METAL 40MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7T 0805 datasheet.pdf